Tegoroczna, osiemnasta, edycja Ogólnopolskiego Konkursu Tanecznego im. Aliny Janikowskiej „Magia Tańca” miała zupełnie inną formę, niż poprzednie. Ze względu na trudny czas pandemii, rywalizacja przeniosła się do Internetu. Uczestnicy mieli szansę zaprezentować się w konkursie, przesyłając nagrania wideo, które następnie podlegały ocenie jury. Zainteresowanie konkursem było bardzo duże, gdyż „Magia Tańca” z roku na rok zyskuje nowych fanów, stając się rozpoznawalną marką wśród festiwali tanecznych w Polsce.
Do konkursu zgłoszono 122 prezentacje taneczne w następujących kategoriach: taniec klasyczny i neoklasyczny, taniec współczesny/modern, taniec jazzowy oraz inne formy tańca – z podziałem na kategorie wiekowe. Wśród wykonawców byli tancerze z: Dęblina, Bydgoszczy, Szczecinka, Lublina, Dobrzenia Wielkiego, Szczecina, Będzina, Dębicy, Bielska-Białej, Wągrowca, Andrespola, Elbląga, Łańcuta, Poznania, Kalisza, Konina, Krakowa, Polichnej, Środy Wielkopolskiej, Smardzowa, Krotoszyna, Inowrocławia i Ostrowa Wielkopolskiego – łącznie 292 osoby. Transmisja online odbyła się na kanale YouTube, 08. listopada, o godz. 10:00 i trwała ponad 5 godzin! Na zakończenie nastąpiło ogłoszenie werdyktu jury i prezentacja nagród dla uczestników. Laureaci poszczególnych kategorii indywidualnych (solo, duo/trio) otrzymali dyplomy oraz medale; formacje taneczne – puchary oraz dyplomy. Pozostali uczestnicy – dyplomy za udział w konkursie. Zdobywcy nagród głównych – Grand Prix – oprócz pucharów otrzymali również nagrody rzeczowe.
NAGRODY GŁÓWNE – GRAND PRIX, przyznawane najlepszym wykonawcom, zdobyli:
1 .Grand Prix Solo Klasyka za najlepsze wykonanie choreografii klasycznej otrzymała Dagmara Kudyba ze szkoły tańca Gracja w Łańcucie.
2. Grand Prix Solo – Puchar Radnego Województwa Wielkopolskiego Andrzeja Picheta – nagrodę dla najwyżej ocenionego solisty wywalczyła Anna Hawro ze szkoły Soul Dance z Dębicy.
3. Grand Prix Duo/Trio – Hanna Szczepaniak i Małgorzata Guździoł z Grupy Baletowej „Gwiazda”.
4. Nagrodę główną – Puchar Starosty Ostrowskiego Pawła Rajskiego czyli Grand Prix dla najlepszej grupy zdobyła DZIECIĘCA REPREZENTACJA SOUL DANCE z Dębicy.
Wszystkie nagrody zostaną przesłane do laureatów pocztą.
Konkurs odbywał się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Beaty Klimek oraz Starosty Ostrowskiego Pawła Rajskiego.
Wydarzenie było współfinansowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa dla Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
XVIII Ogólnopolski Konkurs Taneczny im. Aliny Janikowskiej „Magia Tańca” był niezwykły z wielu powodów – jednym z nich była akcja charytatywna dla Huberta – uczestnika poprzednich edycji, który obecnie zmaga się z ciężką chorobą. Uczestnicy „Magii Tańca”, na znak tanecznej solidarności, nabywali cegiełki charytatywne, aby wesprzeć finansowo zbiórkę na leczenie tancerza. Stowarzyszenie Kulturalne „Gwiazda” wystawiło na licytację statuetkę „Dar serca dla Huberta”, która finalnie osiągnęła wartość 3050 zł. Została wylicytowana przez rodziców dzieci uczęszczających do szkoły tańca Lafitnessclub ze Środy Wielkopolskiej, w której również swoje umiejętności taneczne szlifował Hubert. Mamy nadzieję, że kolejne edycje „Magii Tańca” będą równie emocjonujące…
Jury XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Tanecznego im. Aliny Janikowskiej „MAGIA TAŃCA”:
Przewodniczący – SEBASTIAN BIAŁOBRZESKI – zawodowy tancerz z dwudziestoletnią praktyką sceniczną, nauczyciel tańca, choreograf, juror z wieloletnim doświadczeniem. Absolwent Państwowej Szkoły Baletowej w Gdańsku i Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie na Wydziale Pedagogiki Tańca. W latach 1990 – 2009 tancerz Opery Bałtyckiej. Choreograf i reżyser spektaklu „Dziadek do Orzechów” w Wejherowie i Malborku. Właściciel Agencji Artystycznej „Sebi” – prowadzi warsztaty tańca, w optymistycznym aspekcie dążenia do tanecznej doskonałości. Wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość artystyczną i pedagogiczną, aktywnie działa w środowisku tanecznym szerząc zamiłowanie do sztuki tańca. Juror wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych.
WIESŁAW DUDEK – tancerz, pedagog i choreograf. Urodził się w Ostrowie Wielkopolskim, mieszka i pracuje w Tokio. Absolwent Państwowej Szkoły Baletową im. Feliksa Parnella w Łodzi. Pracował w Teatrze Wielkim w Warszawie, w Teatrze Wielkim w Łodzi jako tancerz-solista. W latach 2000-2003 w Stuttgart Ballet, a od 2003 do 2013 jako pierwszy solista w Staatsballet w Berlinie. Jako pierwszy Polak wystąpił gościnnie z baletem moskiewskiego Teatru Bolszoj w tytułowej roli w balecie „Oniegin”, w choreografii Johna Cranko. W latach 2014-2015 współpracował z Węgierską Akademią Tańca i operą w Budapeszcie. Współpracuje jako pedagog w Stuttgart Ballet, John Cranko School, Het National Ballet w Amsterdamie i Royal Ballet w Londynie.Juror w międzynarodowych konkursach baletowych i ogólnopolskich:
- „Złote pointy” Fundacja Balet w Szczecinie (wielokrotnie);
- „Ogólnopolski konkurs baletowy im. Wojciecha Wiesiołłowskiego w Gdańsku;
- Międzynarodowy konkurs choreograficzny w Bytomiu;
- „Młody Tancerz Roku” 2019 (TVP).
JOANNA PLATA – solistka Kieleckiego Teatru Tańca ( z teatrem związana od 2013r.), tańczyła również w Polskim Teatrze Tańca. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu. Otrzymała nagrodę im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej dla najlepszego absolwenta. Jako uczennica odbyła praktyki sceniczne w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Tańczyła m.in. w spektaklach „Aida” , „Romeo i Julia” , „Pan Twardowski”, „Faust”. Brała udział w licznych konkursach. W 2013 wraz z Adrianem Radwańskim otrzymała nagrodę specjalną -FUTURE+ i wyróżnienie za choreografię „RISE” na międzynarodowym konkursie choreograficznym Solo Duo w Budapeszcie. Brała udział w XVIII Ogólnopolskim Konkursie Tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego w Gdańsku w kategorii – taniec współczesny oraz w VI Międzynarodowym Konkursie Baletowym Złote Pointy 2013 – XII edycja Ogólnopolskiego Konkursu |Najlepszy Absolwent Szkół Baletowych w Polsce|.
DAMIAN LIPIŃSKI – tancerz i instruktor. Regularnie prowadzący warsztaty dla dzieci i młodzieży w technice hip – hop, laureat wielu ogólnopolskich i międzynarodowych przeglądów tanecznych. Uczestnik telewizyjnego programu ,,Po prostu bitwa Dziewczyny vs Chłopaki”. Gościnnie możemy oglądać go w teledysku Patrycji Kazadi i Matta Pokory „Wanna FeelYouNow”. Swoje umiejętności prezentował również w trzeciej edycji programu Got To Dance Tylko Taniec. Przygodę z tańcem rozpoczął w wieku 17 lat w swoim rodzinnym mieście w Młodzieżowym Domu Kultury w Pabianicach. Niegdyś jako tancerz, dziś jako przyjaciel zespołu od początku związany z ekipą Ganesz Crest. Współpracuje również z Impresariatem Edukacyjno – Artystycznym ‚Ars Fabrica’, założycielem ogólnopolskich warsztatów artystycznych Śpiewaj i Tańcz. Obecnie instruktor, choreograf i wychowawca młodzieży w Warsztatowej Akademii Musicalowej oraz Filmowej Akademii Młodego Artysty w Warszawie.