Już po raz kolejny Stowarzyszenie Kulturalne „Gwiazda” zorganizowało konkurs taneczny „Magia Tańca”, który odbył się 28-29 września 2019 r., w Ostrowskim Centrum Kultury.

Do przeglądów konkursowych zgłosili się tancerze z: Katowic, Elbląga, Opola, Krakowa, Łańcuta, Gdyni, Radomia, Poznania, Środy Wielkopolskiej, Szczecinka, Dęblina, Lubawy, Leszna, Koźmina Wielkopolskiego, Lubonia, Pleszewa, Ostrzeszowa, Konina, Kalisza, Sulmierzyc,  Leszna, Koźmina Wielkopolskiego, Dobrzenia Wielkiego, Warzna, Odolanowa oraz kilka zespołów z Ostrowa Wielkopolskiego.

W ciągu dwóch dni zmagań konkursowych, na scenie Ostrowskiego Centrum Kultury wystąpiło ok. 460 uczestników z 31 szkół tańca, którzy łącznie wykonali 175 prezentacji w różnych technikach tańca. Był taniec klasyczny, współczesny, jazzowy, charakterystyczny i ludowy oraz step amerykański, show dance i taniec nowoczesny. Młodzi tancerze prezentowali się w układach grupowych, solowych oraz w duetach i tercetach w różnych kategoriach wiekowych.

Nagrodzeni uczestnicy otrzymywali puchary dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Tegoroczne prezentacje młodych adeptów sztuki tanecznej oceniało jury, w składzie:

– Sebastian Białobrzeski – przewodnicząca jury. Zawodowy tancerz z 20 letnią praktyką sceniczną, nauczyciel tańca, choreograf, juror z wieloletnim doświadczeniem. Absolwent Państwowej Szkoły Baletowej w  Gdańsku i Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie na Wydziale Pedagogiki Tańca. W latach 1990 – 2009 tancerz Opery Bałtyckiej

– Monika Kieliba – profesjonalna tancerka – urodzona w Ostrowie Wielkopolskim. W wieku  10 lat rozpoczęła edukację w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Poznaniu, z licznymi sukcesami zarówno w Polsce jak i za granicą. Ukończyła szkołę z tytułem najlepszej absolwentki. Na stałe była związana z Teatrem Wielkim w Poznaniu, Baletem Dworskim „ Cracovia Danza” oraz Operą Wrocławską. Obecnie tancerka Opery w Szczecinie.

– Magdalena Mak-Jeszka – niezależna tancerka, instruktorka tańca irlandzkiego oraz stepu amerykańskiego, animatorka taneczna, choreograf.. Prowadzi regularne zajęcia oraz warsztaty tańca irlandzkiego, tap dance oraz improwizacji w Polsce i w Niemczech. Obecnie zaangażowana w rozwijanie społeczności EtnoBalans oraz współpracę z TapBeat-Internationales Steptanz Zentrum Berlin.Odbywa również praktykę pedagogiczną w Berlinie pod okiem Stefi Schmid, której metodyka oparta jest o podstawy ruchu opracowane przez Rudolfa Labana i Irmgard Bartenieff.

– Damian Lipiński – tancerz i instruktor. Regularnie prowadzący warsztaty dla dzieci i młodzieży                      w technice hip – hop, laureat wielu ogólnopolskich i międzynarodowych przeglądów tanecznych. Wielokrotny medalista Krajowych Mistrzostw federacji IDO w Electric Boogie oraz Otwartych Mistrzostw Polski Freestyle w Hip-Hop’ ie. Swoje umiejętności prezentował również w trzeciej edycji programu Got To Dance Tylko Taniec, a także jako tancerz w 8 Sezonie programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”.

Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Beaty Klimek oraz Starosty Ostrowskiego Pawła Rajskiego.

Organizator: Stowarzyszenie Kulturalne „Gwiazda”

Projekt był współfinansowany przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski oraz Powiat Ostrowski.