Pierwszy w Polsce międzynarodowy konkurs taneczny online i pierwsza taka edycja znanego festiwalu „Magia Tańca”.

International Dance Competition „Magic of Dance” powstał w oparciu o reguły Ogólnopolskiego Konkursu Tanecznego im. Aliny Janikowskiej „Magia Tańca” – imprezy, która corocznie odbywała się w Ostrowskim Centrum Kultury, a ostatnia edycja zorganizowana została w formule online. Niestety, ograniczenia spowodowane pandemią zmieniły formę wydarzenia. Poprzednie edycje Ogólnopolskiego Konkursu Tanecznego „Magia Tańca” cieszyły się dużą popularnością, a sam festiwal stał się rozpoznawalną marką w środowisku tanecznym w Polsce, stąd narodził się pomysł organizacji konkursu międzynarodowego, który daje możliwość konfrontacji tanecznej bez konieczności przemieszczania się.

Pierwszy, międzynarodowy konkurs „MAGIC OF DANCE” odbył się w formie dwudniowej relacji internetowej. Zmagania uczestników, którzy nadesłali nagrania do konkursu, odbywały się 27. i 28. lutego na kanale YouTube Grupy Baletowej „Gwiazda”.  Do przeglądu zgłosiło się 640 uczestników, którzy łącznie wykonali 278 choreografii w następujących kategoriach tanecznych: taniec klasyczny i neoklasyczny, modern, jazz oraz inne formy tańca. Transmisja internetowa trwała: 6,5 godziny w sobotę oraz prawie 5 godzin w niedzielę.

Wśród młodych wykonawców zaprezentowali się głównie tancerze z Polski, ale również z Japonii, Finlandii, Hiszpanii, Egiptu i Armenii.

Jury konkursu oceniało nagrania wideo, pracując zdalnie: Wiesław Dudek – w Japonii, Cecilia Cegovia – w Hiszpanii, Kornelia Lech – w Izraelu, Sebastian Białobrzeski – w Gdańsku, Joanna Plata – w Poznaniu.

Wśród uczestników konkursu wyłoniono laureatów miejsc na podium, a wykonawcy, którzy zdobyli najwięcej punktów od jury, otrzymali nagrody Grand Prix. Wśród solistów klasycznych, najlepszym okazał się Kenyo Suzyki z Japonii. Solistką, która otrzymała najwyższe noty  i nagrodę Grand Prix była Matylda Kucharska ze szkoły Czarno na Białym w Warszawie. Grand Prix dla duetu wywalczyli Olga Nabiałek i Iwo Szczepaniak ze Studio Rampa Dance w Poznaniu, natomiast Grand Prix dla formacji – Zespół Arabesqua z Młodzieżowego Domu Kultury w Radomiu.

Jury przyznało również specjalne wyróżnienia:

  1. Tytuł Osobowość Artystyczna otrzymali: Blanka Ukarma ze szkoły Ramada Opole, Amanda Kozina ze Studio Finez w Wadowicach oraz duet Noel Knaapinen i Cesar Westerholm z Finlandii.
  2. Nagrodę specjalną za wrażliwość artystyczną otrzymały: Martyna Członkowska z zespołu Czarno na Białym w Warszawie oraz Rita Biedziak z Coda Junior w Koninie.
Wśród uczestników konkursu zaprezentowała się również Grupa Baletowa „Gwiazda”, uzyskując następujące wyniki:
– 1. miejsce Grupa III – kat. modern, 11-13 lat
– 1. miejsce – Wiktoria Krupa, modern, 17 lat i powyżej,
– 1. miejsce – duet Wiktoria Dworak i Wiktoria Krupa, modern, 17 lat i powyżej,
– 2. miejsce – Grupa I – kat. jazz, 17 lat i powyżej,
– 2. miejsce – Hanna Szczepaniak, inne formy tańca, 14-16 lat,
– 3. miejsce Grupa II, kat. jazz, 14-16 lat,
– 3. miejsce Grupa IV, kat. modern, 11-13 lat,
– wyróżnienia: duet Małgorzata Guździoł i Laura Niewiejska oraz Maria Sperling i Lena Stefańska – kat. modern, 14-16 lat a także Hanna Szczepaniak – solo modern, 14-16 lat.
Gratulujemy serdecznie wszystkim laureatkom!
Pierwszy międzynarodowy konkurs taneczny „Magic of Dance” zaliczamy do udanych przedsięwzięć artystycznych. Serdecznie dziękujemy Paulinie Szczepaniak – za pomoc w realizacji transmisji. Wielkie brawa dla koordynatorki konkursuPatrycji Stendery, która wzięła na siebie trud organizacyjny, ale również kierownictwo artystyczne i przygotowanie repertuaru Grupy Baletowej „Gwiazda”.

Serdecznie dziękujemy Pani Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beacie Klimek oraz Panu Staroście Ostrowskiemu Pawłowi Rajskiemu – za Honorowy Patronat oraz wsparcie rzeczowe.

Dziękujemy patronom medialnym: Telewizji Proart, Tubie Ostrowa, Radio Eska, Twój Ostrów.
Serdecznie dziękujemy firmom i osobom prywatnym, które wsparły organizację konkursu:
1. Top Art Festival
2. Piekarnia Czwojda
3. Ekochłód Szymon Stawik
4. Studio Projektu i Szycia NATIA
5. SBG Banki Spółdzielcze w Ostowie Wielkopolskim, Dobrzycy, Kępnie, Jarocinie, Pleszewie i Kaliszu
6. Firmie FLEXILINE
7. Agencji Artystycznej „Sebi” w Gdańsku
8. Dance Theatre Technology
10. Zakład Technik Komputerowych Adam i Hoffmann
11. Pani Karolinie Adam – Guździoł
12. Pani Hannie Michałkiewicz – Adam
Wszystkie wyniki konkursu zamieszczamy poniżej:
– WYNIKI – SOBOTA
– WYNIKI – NIEDZIELA