Czy można usłyszeć taniec? Przekonali się o tym widzowie spektaklu wystawionego 1. kwietnia 2017, w Ostrowskim Centrum Kultury.  Widowisko „Usłyszeć taniec” było prawdziwym świętem muzyki i tańca w wielu odsłonach, wśród których główną rolę odgrywał step – zatańczony a capella oraz do akompaniamentu zespołu muzycznego, pod kierownictwem Tomasza Bieli.

USŁYSZEĆ TANIEC to pierwszy w Polsce i jeden z kilku na świecie, projekt łączący flamenco, step irlandzki i amerykański, jazz oraz muzykę irlandzką. Twórcą i pomysłodawcą spektaklu jest Mateusz Wójcik – tancerz i choreograf, na stałe współpracujący z Grupą Baletową „Gwiazda”.

Wspólne przedsięwzięcie artystów projektu oraz tancerek „Gwiazdy” było prawdziwym wyzwaniem i wymagało zsynchronizowania dwóch zupełnie odrębnych środowisk artystycznych. Uniwersalnym językiem, który połączył wszystkich wykonawców był rytm, wystukany w tańcu i płynący z folkowej muzyki. Artyści zafundowali widzom prawdziwie mistrzowski pokaz stepu w różnych odsłonach. Wachlarz wielu form tanecznych zaprezentowanych na scenie rozszerzyła Grupa Baletowa „Gwiazda”, prezentująca się w swoim repertuarze.

Udział w tym przedsięwzięciu był dla tancerek „Gwiazdy” zupełnie nowym doświadczeniem scenicznym, z którym poradziły sobie imponująco, mimo że dodatkową trudność dla nich stanowiła „żywa” muzyka, brzmiąca nieco inaczej od zarejestrowanej studyjnie. Najmłodsze grupy „Gwiazdy” wykonały tańce klasyczne do muzyki własnej, w choreografiach stworzonych przez Patrycję Stenderę i Weronikę Pilarczyk. Starsze grupy zaprezentowały się w tańcu współczesnym, klasycznym i stepie irlandzkim do akompaniamentu muzyków, biorących udział w spektaklu.

Organizatorem widowiska było Stowarzyszenie Kulturalnego „Gwiazda”, a kierownictwo artystyczne i nadzór nad całością przedsięwzięcia sprawowała Patrycja Stendera. Reżyserem spektaklu był Mateusz Wojcik.

Stowarzyszenie Kulturalne „Gwiazda” składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które pomogły w organizacji widowiska, a szczególnie dyrekcji i pracownikom Ostrowskiego Centrum Kultury. Dziękujemy Paulinie Szczepaniak za poprowadzenie koncertu oraz przygotowanie relacji dla Telewizji Proart.

Galeria – kliknij tutaj