W Ostrowskim Centrum Kultury, 24 maja odbył się uroczysty koncert z okazji Dnia Animatora i Pracownika Kultury. Z tej okazji, Zastępca Prezydenta Ewa Matecka wręczyła  Nagrody Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego dla osób, które w ciągu ostatniego roku szczególnie zasłużyły się w pracy na rzecz szeroko rozumianej kultury.

Wśród nagrodzonych tytułem Osobowość Ostrowskiej Kultury znalazła się Grupa Baletowa „Gwiazda” oraz Agata Judkowiak – nauczyciel i choreograf zespołu.

Uzasadnieniem do tej zaszczytnej nagrody były sukcesy z ostatnich dwunastu miesięcy.

Grupa Baletowa „Gwiazda”:
Grupa Baletowa istniejąca od 20 lat. Założycielką zespołu była Alina Janikowska, która od 1996 r. kierowała zespołem do końca swojego życia (2016), styczeń 2017 solistka Gwiazdy- Hanna Szczepaniak przeszła do etapu castingu MALI GIGANCI rejestrowanego przez Telewizję TVN. Marzec 2017- finał Dance World Cup w Krakowie: I miejsce w stepie amerykańskim i II miejsce w tańcu współczesnym powyżej 17 lat, I miejsce w stepie irlandzkim poniżej 13 lat. Solistki: I miejsce – Julia Trześniewska w jazz dance oraz II miejsce Iga Koszkało w tańcu współczesnym, marzec 2017: Mistrzostwa Polski World Artistic Dance Federation w Białych Błotach, choreografie grupowe: Wicemistrzostwo Polski w kategorii artistic show, 12-15 lat,III miejsce w kategorii jazz dance, 12-15 lat. Wrzesień 2017:Miedzynarodowy Festiwal Sztuki „Orfeusz w Italii”, Lido di Jesolo we Włoszech, I miejsce, dwa III miejsca oraz III miejsce dla trio: Iga Koszkało, Aleksandra Wesołowska, Zuzanna Kwiecień oraz również III miejsce w duecie: Wiktoria Dembska i Wiktoria Krupa.solistki: I miejsce- Aleksandra Wesołowska, II miejsca: Nikola Banaszak, Hanna Szczepaniak, III miejsca: Iga Koszkało, Wiktoria Krupa, Zuzanna Kwiecień, wyróżnienie: Wiktoria Dembska. październik 2017: XV Ogólnopolski Konkurs Taneczny im. Aliny Janikowskiej ” Magia Tańca”: I i II miejsce w stepie amerykańskim, w kategorii 14-18 lat.II miejsce w tańcu klasycznym i dwa III miejsca w tańcu współczesnym, w kategorii 11-13 lat. II i III miejsce w tańcu współczesnym w kategorii 14-18 lat.w listopadzie cztery dziewczynki z zespołu zatańczyły wspólnie z mistrzami baletu The Royal Moscow Ballet w spektaklu „Jezioro Łabędzie”, wystawionym w poznańskiej Sali Ziemi. Ostatnim osiągnięciem tancerek ”Gwiazdy” jest zdobycie I i II miejsca w stepie irlandzkim i amerykańskim do finału Dance World Cup 2018, które odbyły się 19 marca 2018 r. Grupa Baletowa „Gwiazda” jest zdobywcą tytułu Młody Talent 2017, w plebiscycie Ostrowianin Roku .

Agata Judkowiak:

Dyplomowana tancerka, absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej. Autorka oryginalnych choreografii i kreacji scenicznych. Tancerka Teatru Tańca Fleks Step w Koziegłowach k. Poznania. Certyfikowana instruktorka tańca, zdobywczyni certyfikatu Franklin University, otrzymała tytuł Yung MBA. Od 5 lat prowadzi własną szkołę tańca, a także zajęcia taneczne dla dzieci i młodzieży w małych miejscowościach i wioskach . Jako instruktor tańca i choreograf zespołu „Gwiazda” zdobyła wiele nagród w konkursach krajowych i zagranicznych. Koordynatorka Ogólnopolskiego Konkursu Tanecznego „Magia Tańca”. Z tańcem związana od 19 lat zdobywając w tym czasie wiele nagród i wyróżnień.

Obie nagrody ogromnie nas cieszą, dziękujemy za to wyróżnienie. Z całą pewnością, jest ono motywacją do dalszej pracy na rzecz ostrowskiej kultury.