Dziś wielkie święto! 25-lat Grupy Baletowej „Gwiazda”!

Przypomnijmy, jak to się zaczęło… Grupa Akrobatyczno-Baletowa Gwiazda powstała przy ostrowskim Młodzieżowym Domu Kultury w 1996 roku z inicjatywy Aliny Janikowskiej, która prowadziła zespół przez blisko 20 lat. W roku 2007 grupa rozpoczęła samodzielną działalność w ramach Stowarzyszenia Kulturalnego „Gwiazda”, którego prezesem obecnie jest Urszula Szczepaniak. Od roku 2016 funkcję kierownika artystycznego grupy pełni Patrycja Stendera-Walczak.

Zajęcia Grupy Baletowej „Gwiazda” odbywają się w studio tańca, przy ul. Kolejowej 21. Dziewczęta w wieku 7-18 lat rozwijają umiejętności pod okiem Patrycji Stendery-Walczak oraz Pauliny Ibron, pełniącej również funkcję choreografki oraz Agaty Judkowiak.

Zespół ma na swoim koncie liczne sukcesy w kraju i poza jego granicami. Jest zdobywcą wielu medali na międzynarodowych konkursach tańca, występował m.in.: w Faro w Portugalii, w Paryżu i Disneylandzie we Francji, Vancouver i Toronto w Kanadzie, w Kranievie w Bułgarii, na chorwackiej wyspie Hvar oraz w Barcelonie.

W ciągu minionych 25 lat „Gwiazda” stała się wizytówką Ostrowa Wielkopolskiego, a wizytówką „Gwiazdy” stał się doroczny konkurs Magia Tańca im. Aliny Janikowskiej, na który zapraszane są grupy taneczne z całej Polski.

Sobotnie uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się od odsłonięcia tablicy poświęconej założycielce grupy – Alinie Janikowskiej. Tablicę umieszczono na budynku będącym siedzibą stowarzyszenia, przy ul. Kolejowej 21, a odsłonięcia dokonali: wiceprezydent miasta Sebastian Górski, Patrycja Stendera-Walczak oraz jedna z najmłodszych tancerek grupy.

Dalsza część jubileuszu odbyła się w Ostrowskim Centrum Kultury. Uroczystą galę poprowadził znany prezenter telewizyjny Bartek Jędrzejak. Na scenie OCK zaprezentowały się wszystkie grupy wiekowe „Gwiazdy” prezentując: folklor, taniec klasyczny, taniec irlandzki, taniec współczesny, jazz oraz step amerykański. Gościem specjalnym wieczoru była znana w Polsce i na świecie para tancerzy Lenka i Jan Klimentowie, a swoje umiejętności wokalne zaprezentowały  Julia Fajdek, Emilia Matyśkiewicz i Alicja Brąszewska z ostrowskiego Studia Piosenki Metro.

Swoimi wrażeniami z uroczystości podzieliła się Patrycja Stendera-Walczak:

– Minęło już 25 lat i choć nie pamiętam początków tego zespołu, to cieszę się za okazane mi zaufanie i że mogę dzisiaj prowadzić ten zespół. Mam nadzieję że przed nami jeszcze wiele takich wydarzeń.

Wszystkim osobom wspierającym stowarzyszenie „Gwiazda” dziękowała prezes Urszula Szczepaniak:

– Witam wszystkich przyjaciół. Miło, że jesteście. Chciałabym wam serdecznie podziękować, bo dzięki wam zespół istnieje już tyle lat. Jesteśmy wdzięczni za każdy gest i każdy dowód sympatii. To jest dla nas bardzo ważne. Dziękujemy!

Członkom zespołu dziękowała Paulina Ibron tancerka, pedagog, choreograf grupy:

– Cieszę się, że mogę uczestniczyć w  tym wyjątkowym wydarzeniu. Ogromne podziękowania należą się wszystkim dzięki którym dzieło pani Aliny było kontynuowane, ale szczególne podziękowania należą się Urszuli Szczepaniak i Patrycji Stenderze-Walczak jak również wszystkim naszym wychowankom. To dzięki wam istnieje ten zespół i życzmy sobie kolejnych lat i kolejnych takich okazji do spotkań.

Swoje życzenia i gratulacje przekazali obecni na uroczystości goście: senator Ewa Matecka, radni sejmiku wielkopolskiego Marzena Wodzińska i Andrzej Pichet, prezydent Beata Klimek oraz starosta Paweł Rajski.

Jubileusz 25-lecia był dofinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski, w ramach zadań z zakresu kultury.

Galeria zdjęć – TUTAJ!