„20 lat tanecznym krokiem przez świat” – taki tytuł nosił koncert jubileuszowy Grupy Akrobatyczno-Baletowej „Gwiazda”, który odbył się 24. kwietnia 2016 r., w Ostrowskim Centrum Kultury. Był to dla nas szczególny dzień – nie tylko  dwudziesta rocznica powstania zespołu, ale przede wszystkim wspomnienia, wśród których najważniejsze – pamięć Aliny Janikowskiej. Bez Niej nie byłoby „Gwiazdy”…

Alina Janikowska, zawsze kojarzona z grupą „Gwiazda”, była także założycielką dwóch innych zespołów – „Nastolatki” i „Stokrotki”. Jednak to właśnie zespół „Gwiazda” zajął szczególne miejsce w Jej sercu. Przez 20 lat grupa rozwijała się, doskonaląc umiejętności taneczne, poszerzając horyzonty i przemierzając świat „tanecznym krokiem”. Historia zespołu, opowiedziana podczas koncertu, nieodłącznie wiąże się z historią Aliny Janikowskiej – osoby charyzmatycznej, pasjonatki tańca, pedagoga i wychowawcy wielu ostrowskich tancerek.

Koncert rozpoczęliśmy wspomnieniami, przywołując szczęśliwe chwile, zatrzymane w licznych fotografiach…

Wspomnienie o Alinie Janikowskiej – film

Na scenie Ostrowskiego Centrum Kultury zaprezentowało się ponad 60 tancerzy, wśród których, również niegdysiejsze uczestniczki „Gwiazdy” – dziś zawodowe tancerki, absolwentki Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu: Martyna Krogulecka, Monika Kieliba i Anna Sobczak. Do tego grona należą również obecne nauczycielki i autorki choreografii Grupy Akrobatyczno-Baletowej „Gwiazda”: Patrycja Stendera, Agata Kupczyk i Weronika Pilarczyk, które zaprezentowały się na scenie we wspólnym układzie tanecznym, wzbudzając ogromny aplauz swoich podopiecznych. Gościnnie, ale jak zawsze z wielką klasą, zatańczyła również Agnieszka Wenderska, która swoją przygodę z zespołem zakończyła w ubiegłym roku. Gromkimi brawami nagrodzono Mateusza Wójcika – instruktora i choreografa, który współpracuje z „Gwiazdą” w zakresie stepu irlandzkiego. Był to naprawdę mistrzowski pokaz!

Szeroki wachlarz swoich umiejętności zaprezentowały wszystkie młode tancerki „Gwiazdy”, w sumie 53 dziewczęta, skupione w pięciu grupach wiekowych. Na scenie zagościł taniec klasyczny, energetyczny jazz, step irlandzki i amerykański oraz tańce współczesne – wykonane w grupach i partiach solowych. Finał koncertu uwieńczyła piosenka, skomponowana na tę okoliczność przez Huberta Ampułę, a wykonana przez Wiktorię Dembską i Zofię Urbaniak z towarzyszeniem chórków wszystkich tancerek „Gwiazdy”.

Wieczór obfitował w wiele emocji, wrażeń, życzeń i gratulacji, które napłynęły również od osób nieobecnych. Odczytano wzruszający list, nadesłany przez Jarosława Janikowskiego – syna śp. Aliny Janikowskiej, który przez wiele lat uczestniczył w życiu „Gwiazdy”. Życzenia dla zespołu nadesłali również: posłanka na Sejm RP Andżelika Możdżanowska oraz Krystyna Frąckowiak Mirosław Różalski z poznańskiej szkoły baletowej a także Cecilia Segovia – dyrektor szkoły tańca Jove Companyia de Danza z Barcelony.

W tym dniu oficjalnie przedstawiono Patrycję Stenderę jako nowego kierownika artystycznego zespołu. Przyjmując życzenia i gratulacje, Patrycja Stendera nawiązała do słów Prezydent Miasta Beaty Klimek, potwierdzając że, jako kierownik zespołu, stanęła przed trudnym zadaniem zmierzenia się z wielką legendą Aliny Janikowskiej. – Chcę przekuć presję, która na mnie ciąży w wielki sukces zespołu i motywację. Wspólnie ze wszystkimi dziewczynami będę dbać o dobre imię i renomę naszej grupy – powiedziała podczas gali.

Jubileusz 20-lecia zespołu był również okazją do złożenia podziękowań wszystkim osobom i instytucjom, które w sposób szczególny zapisały się na kartach historii zespołu”Gwiazda”.  Pamiątkowe zdjęcie wraz z tytułem „Przyjaciel Grupy Akrobatyczno-Baletowej Gwiazda”, z rąk prezes Stowarzyszenia Kulturalnego „Gwiazda” – Marzeny Trześniewskiej – otrzymali: Beata Klimek, Zbigniew Janikowski, Jarosław Urbaniak, Marek Woźniak, Marlena Maląg, Rafał Żelanowski, Paweł Rajski, Andrzej Leraczyk, Iwona i Jacek Lewandowscy, Stowarzyszenie Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wlkp. oraz firmy: Spółdzielnia Mleczarska LAZUR, Zakład Oczyszczania MZO SA, MZGM Sp. z o.o., OZC SA.

Okolicznościowe dyplomy wraz z podziękowaniami trafiły do szczególnych gości, zaproszonych na jubileusz: Tomasza Ławniczaka, Łukasza Mikołajczyka, Jarosława Lisieckiego, Ewy Mateckiej, Ziemowita Borowczaka, Izabeli Banach, Sebastiana Górskiego, Anny Torz, Sklepu Baletowego SAWART, Sklepu Dance Store, Ewy Rubach-Wardawy, Marii Giezek, Zdzisława Torzyńskiego, Grzegorza Mussa, Jana Adama, Karola Molki, Arletty Nowickiej, Mateusza Wójcika, Siostry Doroty Grzywacz, Teresy Burkietowicz, Zdziaława Machowskiego, Aliny Mieloch, Agnieszki Koczorowskiej, Anny Sobczak i Moniki Kieliby.

Stowarzyszenie Kulturalne „Gwiazda” składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wspomogli nas w organizacji Koncertu Jubileuszowego, a w szczególności Patronowi Honorowemu – Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beacie Klimek, patronom medialnym: Telewizji Proart, „Gazecie Ostrowskiej” i Radio Centrum a także Ostrowskiemu Centrum Kultury za udostępnienie sali. Dziękujemy Martynie Kruszyk za prowadzenie koncertu a także Foto Studio Malik za wykonanie fotoreportażu.

Szczególne podziękowania dla Sponsorów: Cukierni Szorski – za ufundowanie ciastek, Cukierni Graf – za przygotowanie tortu urodzinowego, Panu Janowi Adamowi i Pani Karolinie Adam-Guździoł za oprawę dyplomów i usługi graficzne.

Wyraz wdzięczności kierujemy również do wszystkich rodziców, którzy uczestniczyli w przygotowaniu uroczystości.

Galeria zdjęć – kliknij tutaj!